Prace magisterskie a zawarte w nich dedykacje.

Często pisane prace magisterskie gdyby obyły się bez pomocy doświadczonych naukowców, a także bez wsparcia najbliższych nie zostałyby skończone. Dlatego specjalnym miejscem w pracy dyplomowej niewątpliwie jest dedykacja.

Oczywiście nie ma żadnego przymusu na umieszczanie jakiejkolwiek dedykacji w swojej pracy dyplomowej. Jednak jeśli ktoś posiada chociaż odrobinę szacunku do osób, które ułatwiły dokonanie tego celu powinien to podkreślić chociaż w kilku zdaniach.

Gdzie i jak zamieszczać dedykacje

Istnieje kilka możliwości na to aby prace magisterskie zawierały w swojej treści dedykacje. Pierwszą opcją jest dodanie kilku zdań dedykacji w treści zawartej we wstępie pracy dyplomowej. Zwykle czyni się to na początku lub na końcu wstępu.

Innym pomysłem może być dodanie dodatkowej strony, na której zawarta będzie tylko krótka dedykacja. Wtedy warto poświęcić daną stronę jedynie na ten cel. Tekst powinien być krótki i zwięzły. Jego rozmieszczenie na stronie jest raczej dowolne, ale powinno się trzymać podstawowych zasad estetyki. Dlatego też fachowcy w sprawach edytorskich proponują by dedykacja została umieszczona centralnie na środku strony bądź na samym jej dole z przesunięciem do prawej krawędzi.

Nie bez znaczenia jest również zastosowana w tym przypadku czcionka. Jeśli prace magisterskie są zazwyczaj pisane w popularnej czcionce Times New Roman, to tak sama dedykacja może zostać wykonana ozdobniejszą czcionką. Lub jeśli ktoś chce zachować tradycyjny wygląd, może ją jedynie pochylić bądź wytłuścić. Dzięki takiej dedykacji na samym wstępie będzie widać, że praca magisterska została dopracowana w każdym, nawet tym najmniejszym szczególe.